[Daj się poznać] Aplikacja konkursowa

Parę dni temu, przy okazji ogłoszenia mojego przystąpienia do konkursu “Daj się poznać” obiecałam, że dziś napiszę więcej o tym co takiego mam zamiar w tym czasie stworzyć.

Zatem moim pomysłem jest stworzenie androidowej aplikacji wspomagającej regularne zakupy. Jak to ma się odbywać? Otóż jeśli będziemy regularnie wpisywać do naszej aplikacji produkty, które kupujemy, to po jakimś czasie ona nauczy się naszych zakupowych nawyków i będzie w stanie sama nam przypomnieć, że w kolejnym tygodniu skończy nam się cukier, mąka i płyn do podłogi. Aplikacja w tym momencie ma nazwę Shopping Advisor, ale podejrzewam, że ulegnie ona zmianie.

Miałam nadzieję wydać dziś na świat chociażby pierwszego commita z przysłowiowym “Hello World”, ale niestety zostałam na starcie pokonana przez środowisko;)

Jakiś czas temu przygotowałam Android Studio na Ubuntu Gnome, które wtedy zainstalowałam. Jednak nie sprawdziłam czy się w ogóle uruchamia. Jak się więc można domyślać – nie uruchamiało się, ponieważ okazało się, że wymaga Oraclowej wersji Javy. Kiedy już je uruchomiłam nastąpiła krótka fala sukcesu – zadziałało stworzenie nowego projektu, nawet SDK ściągnęło się sprawnie (jakby szybciej niż na Windowsie). Miałam więc moje wymarzone “Hello World”. Przystąpiłam więc do stworzenia emulatora (tak wiem, że te wbudowane są powolne i do kitu, ale chciałam tylko przetestować całość środowiska). Tutaj fala sukcesu się niestety skończyła – próbowałam AVD z Nexusem 6P oraz 5 zaopatrzonych zarówno w Marshmallow jak i w Lollipop – zobaczyłam ciemność… Próbowałam porad ze stacka – że niby odznaczyć checkbox z host GPU, zmienić rozmiar pamięci RAM. No niestety nic nie pomogło. Pamiętam z Windowsa, że do androidowych emualatorów trzeba mieć cierpliwość, ale chyba jednak tutaj potrzeba było czegoś więcej. Dodam jeszcze, że tego typu problemów nigdy nie miałam na Windowsie. Były jakieś inne, owszem, ale jakoś sprawniej to szło.

Najgorsze, że przy tym starcie emulatora wyświetla się masa błędów i w sumie nie wiadomo, które “są bo są” a na które zwracać uwagę.

Na dziś więc chyba dam sobie spokój i poczekam z ujrzeniem mojego zacnego Hello World w innych okolicznościach. Widzę, że w aktualizacjach czeka nowa wersja Android Studio, więc może uzdrowienie nastąpi samoczynnie.

You might also like