Co nowego w Visual Studio – część 4

Witajcie w kolejnej części cyklu na temat nowości w Visual Studio.

Poprzednie części cyklu znajdziecie tutaj:

Co nowego w Visual Studio 2017 – część 1

Co nowego w Visual Studio 2017 – część 2

Co nowego w Visual Studio 2017 – część 3

Visual Studio wreszcie miało swoją premierę 7 marca, ale cykl na temat nowości jeszcze trwa. Niektórzy boją się instalować, ponieważ to taka wczesna wersja i może być problem z wieloma rzeczami. W takim razie na początek dzisiaj chciałabym się podzielić z Wami moimi doświadczeniami z VS 2017 a także z VS2015 w wersji RC. Przyznam, że używałam ich jedynie w zastosowaniach domowych w czasie gdy były RC, ale nie napotkałam na żadne nieoczekiwane problemy ze strony środowisk. Co więcej, używając VS w wersji 2015 tworzyłam kod do nagrań z kursem Helionu, który zrobiłam jakiś czas temu. Tak więc sporo kodu na nim powstało. Co do VS 2017 było tej zabawy dużo mniej. Zdaję sobie sprawę, że wiele rzeczy może zależeć od architektury komputera i tego co już mamy na nim zainstalowane.  No ale na Windows w wersji RC to już bym się nie zdecydowała:)

A teraz do rzeczy – dziś powiemy sobie o kolejnej funkcjonalności, która bardzo mi się podoba, mianowicie tzw “Live Unit Testing”. Jest to coś co pozwala nam mieć ciągły podgląd na to czy naszym radosnym kodowaniem nie zepsuliśmy jakiegoś testu oraz na szybkie przejrzenie, gdzie testów nam brakuje.

Najpierw musimy sobie tą opcję włączyć. Nie jest ona niestety dostępna w wersji Community. Znajdziemy ją w menu Test:

Enable Live Unit Testing

Gdy mamy ją włączona w okienku Output zobaczymy coś takiego:

Live Unit Testing Output

A w okienku edytora:

VS2017LiveUnitTesting2

Kreski mówią nam o tym, ze nie mamy żadnych Unit Testów dotyczących tego kawałka kodu. Możemy je szybko dodać klikając prawym klawiszem myszy pod którym mamy opcję, która otworzy nam takie oto okienko:

Add Unit Test

Możemy nawet nic nie zmieniać i kliknąć OK. Wówczas niebieskie kreseczki zmienią w czerwone krzyżyki, ponieważ testy już mamy, ale nie przechodzą:

Live Unit Testing - New Test

Jeśli uzupełnimy metodę poprawnie działającym i przechodzącym testem krzyżyki zmienią się na zielone fajeczki:

Live Unit Testing - Passing Test

W kodzie który testuje ten test również zmienią się na zielone:

Live Unit Testing - Green

Jeśli teraz w którymś momencie zepsujemy test zielone wskaźniki zmienią się z powrotem na czerwone.

Można się nieco przestraszyć tym co się stanie jeśli włączymy Live Unit Testing a mamy bardzo dużą solucję z dużą ilością projektów oraz testów. Otóż możemy włączyć tą funkcjonalność tylko dla poszczególnych projektów zawierających testy – na przykład tych dotyczących kodu nad którym w danym momencie pracujemy.

 

You might also like