Cypress – czyli testowanie end to end jeszcze nigdy nie było tak proste

Cypress

Dziś chciałabym Wam przedstawić niedawno odkryte przeze mnie narzędzie do pisania testów end to end (E2E) jakim jest Cypress. Wynik uruchomienia testów można bardzo wygodnie przejrzeć w przeglądarce, co daje mu sporą przewagę nad narzędziami uruchamianymi w całości w konsoli.

Instalacja

Jeśli mamy na komputerze zainstalowanego Node’a, wystarczy, że będąc w folderze z naszym projektem, wpiszemy w konsoli komendę:

npm install cypress --save-dev

Możemy również ściągnąć archiwum zip i skorzystać z Cypress bez instalowania go gdziekolwiek. Jest to o tyle fajne, że przy ściąganiu od razu dostajemy paczkę pod nasz system operacyjny. Wypakowanie zajmuje troszkę czasu, ponieważ archiwum zawiera wszystkie potrzebne moduły node a jest ich trochę. W folderze znajdziemy plik uruchamiający Cypress – w moim przypadku, ponieważ ściągnęłam zip na Windows mam tutaj Cypress.exe.

Cypress-file

Dwukrotne kliknięcie na pliku spowoduje wyświetlenie okna aplikacji.

Cypress-run from zip

Tutaj możemy albo przeciągnąć folder z aplikacją w której jest nasz kod i testy albo wyszukać go na dysku klikając “Select manually”.

Jest też możliwość uruchomienia Cypress na Dockerze.

Mam nadzieję, że tym krótkim wstępem zachęciłam Was do przyjrzenia się nowemu narzędziu. Więcej informacji o nim znajdziecie na stronie https://www.cypress.io/ a ja wrótce napiszę o pisaniu testów i ich uruchamianiu za pomocą Cypress.

You might also like