Shopping Advisor na Android Studio 2.0 #dajsiepoznac

Wczoraj ukazała się stabilna wersja Android Studio 2.0 – niby wiadomo było co tam będzie i były też niestabilne wersje do pobrania, jednak przyznam, że trochę bałam się spróbować.

Jeśli chodzi o najważniejszą zmianę czyli “Instant Run”, to przyznam, iż jest to naprawdę super. Szybkie jak błyskawica! Błyskawica przy ikonce;) Już widzę jak praca nad aplikacją rusza z kopyta:) Szkoda tylko, że dopiero teraz Android Studio doczekało się rzeczy, która w IntelliJ IDEA jest od dawna. Nie mniej – lepiej późno niż wcale.

Jak to więc teraz działa?

Mamy nowy przycisk “Rerun” (widoczny na zrzucie ekranu obok przycisku “Stop”) oraz błyskawicę na przycisku “Start”.

a2.0

Przycisk Rerun pozwala nam na szybkie wgranie nowej wersji już uruchomionej aplikacji. Natomiast przyciski z błyskawicą (Run i Debug) pozwalają na robienie szybkich zmian w aplikacji bez konieczności czasochłonnego budowania nowego pliku APK i wgrywania go na urządzenie. Najczęściej pod dokonaniu zmiany i naciśnięciu przycisku uruchamia się ponownie (bardzo szybko), ale w przypadku niektórych zmian nawet ponowne uruchomienie nie jest potrzebne. Przyznam, że bardzo brakowało mi tego typu funkcjonalności, gdyż kiedy pisałam aplikacje na Windows Phone była tam bardzo przydatna opcja np odświeżenia zmian dotyczących wyglądu bez restartowania aplikacji.

Jeśli chodzi natomiast o szybkość uruchamiania nowego emulatora, to jest tylko trochę szybciej jeśli chodzi o pierwsze uruchomienie, kolejne natomiast są błyskawiczne.

Sam emulator wygląda tak:

Emulator

Jak widać, pojawiło się w nim dużo nowych opcji: pasek narzędzi widoczny po prawej stronie okna emulatora, jak również widoczne tuż obok niego – ustawienia rozszerzone.

Wszystko to wygląda miło i przejrzyście. Widać inspirację Genymotion;)

Zanim spróbujemy nowego środowiska na naszej aplikacji musimy zaktualizować SDK Tools by działały nowe emulatory.

Należy też wspomnieć o paru innych nowych rzeczach jak:

  • GPU Debugger Preview – usprawienienie dla programistów gier oraz aplikacji graficznych
  • App Indexing – poprawia wyszukiwanie aplikacji zwiększając tym samym prawdopodobieństwo, że będzie ona często używana przez użytkowników
  • Cloud Test Lab – możliwość testowania aplikacji na szerokiej gamie urządzeń w chmurze – przypomina mi to nieco rozwiązanie Xamarina, które istnieje już od dawna.

Bardzo się cieszę, że środowisko to tak bardzo dojrzało zwłaszcza w momencie, gdy aktywnie w nim działam. Jeszcze jeśli chodzi w ogóle o przemyślenia związane z pracą na Android Studio, to po ponad miesiącu muszę powiedzieć, że się przyzwyczaiłam. Początkowo obawiałam się, że brak znanych mi z Visual Studio ustawień, skrótów czy ogólnego wyglądu będzie mi bardzo doskwierał. Na szczęście tak nie jest. Praca co prawda idzie wolniej, gdyż postanowiłam nie mieszać sobie w głowie nauką skrótów klawiaturowych ani też niczego nie przestawiać. W codziennej pracy zawodowej, która z kolei odbywa się z użyciem Visual Studio powoli mylą mi się rzeczy – F8 z F10 albo piszę nazwy metod duża literą;) Co więcej – do Ubuntu przywykłam kompletnie:) Co jakiś czas wyświetla mi jakieś problemy z alsamixer i dźwięk nadal jest rzeczą z którą nie do końca sobie w tym systemie poradziłam, ale z grubsza działa;)

You might also like