2 powody, aby nie używać console.log

Dwa powody, aby nie używać console.log

Jeśli w codziennej pracy piszecie coś w JavaScripcie zapewne jednym z podstawowych narzędzi jakich używacie do debuggowania jest właśnie console.log. Dlaczego więc chcę Was namówić do zmian? O tym już za chwilę.

Powód numer 1 – console.table

Jedną z sytuacji, gdy console.log bywa przydatne, to gdy w naszej aplikacji przeglądarkowej chcielibyśmy sprawdzić czy zmiany, jakie dokonały się na danym obiekcie są tymi, których oczekiwaliśmy.

Załóżmy zatem, że mamy tablicę obiektów o takiej strukturze:

"company": {
 "id": "5edbb1c357b5e6c67e40081f",
 "name": "Zepitope",
 "address": {
  "addressLine": "750 Lefferts Place",
  "city": "Marienthal",
  "state": "Iowa",
  "zipCode": 890
 },
 "employees": [...]
}

Gdzie employees to kolejna tablica obiektów o takiej z kolei strukturze:

{
 "id": "5edbb1c3507336bb56f7aef6",
 "firstName": "Barnes",
 "lastName": "Odonnell",
 "address": {
  "addressLine": "867 Arion Place",
  "city": "Golconda",
  "state": "Puerto Rico",
  "zipCode": 925
 }
}

Mamy tu zatem kilka poziomów zagnieżdżeń – dość skomplikowaną strukturę. Chcielibyśmy porównać obiekt przed jakimiś zmianami zmianami i po nich. Jeśli wykorzystamy do tego console.log i dodamy do naszego kodu coś takiego:

Tutaj w linijce 4 i 5 mielibyśmy oczywiście jakieś prawdziwe operacje na naszych danych – czy to ich modyfikację czy ponowne pobranie zmienionych danych z serwera. Dla uproszczenia tutaj mamy tylko jedną małą zmianę, która w pełni ilustruje problem.Jaki będzie efekt wywołania tego kodu?

console.log - Chrome
Chrome (83.0.4103.97)
console.log - Firefox
Firefox (77.0.1)

Na razie jeszcze nie ma w tym nic ciekawego, bo przecież interesuje nas jak zmieniła się wartość lastName dla pierwszego z pracowników w pierwszej firmie. Rozwińmy zatem te wartości przed zmianami i po – abyśmy mogli porównać czy dane faktycznie się zmieniły:

console.log - rozwinięte - Chrome
Chrome (83.0.4103.97)
console.log - rozwinięte - Firefox
Firefox (77.0.1)

Co tu się stało?

Można by się spodziewać, że przecież skoro w kodzie mamy console.log wywołany przed i po zmianach, to powinniśmy dostać obraz danych przed i po zmianach właśnie. Jednak tak się nie dzieje. W większości przeglądarek console.log działa właśnie w taki sposób, że gdziekolwiek byśmy tych danych nie wyświetlili są one na bieżąco aktualizowane i jeśli następują w kodzie jakieś zmiany to nawet wcześniejsze wywołania console.log będą podawały najnowszą/ostatnią wersję danych.

Co robić?

Pierwsze co chciałabym Wam zaproponować, to moim zdaniem znacznie wygodniejszy sposób wyświetlania danych w konsoli czyli console.table

Co to zmieni w naszym wypadku? Zobaczmy! Zamiast powyższego wywołajmy coś takiego:

Efekt wówczas będzie następujący:

console.table - Chrome
Chrome (83.0.4103.97)
console.table - Firefox
Firefox (77.0.1)

W Chrome nie widać nic ciekawego, ponieważ nie da się zobaczyć właściwości znajdujących się w poszczególnych kolumnach. Natomiast Firefox już bardzo ładnie pokazuje nam różnice pomiędzy obiektem przed i po zmianach. Na dodatek w bardzo czytelny sposób!

Powód numer 2 – console.dir

Jednak nie samymi przeglądarkami człowiek żyje i pewnie zdarza Wam się również pisać JavaScript w Node. Jak wtedy radzić sobie z podobnymi sytuacjami?

Niestety console.table nie jest tutaj zbytnio przydatne:

console.table - Node
Node (13.13.0)

Ale console.log już tak! Zmiana danych wyświetla się prawidłowo.

console.log - Node
Node (13.13.0)

Dlaczego więc i tutaj chcę Wam zaproponować coś innego? Otóż jak widać o ile z obiektem employees console.log w Node radzi sobie całkiem dobrze o tyle, gdybyśmy chcieli dowiedzieć się co mieści się w address, to nie będzie możliwe w tak wywołanej komendzie.

Jak sobie z tym poradzić?

Z pomocą przychodzi nam console.dir. Gdy na obiekcie zdefiniowanym jak powyżej zawołamy następującą komendę:

Otrzymamy taki oto efekt:

console.dir - Node
Node (13.13.0)

Co w tym takiego fajnego zapytacie, bo przecież wygląda tak samo jak w przypadku zwykłego console.log. To prawda, ale jeśli wywołacie komendę console.dir z dodatkowymi parametrami:

Wówczas pojawi się również zawartość obiektu address:

console.dir - depth null - Node
Node (13.13.0)

Co się zmieniło?

Różnica polega na tym, że wykorzystaliśmy parametr dodatkowy depth. Daje on nam możliwość określenia, jak głęboki poziom zagnieżdżeń nas interesuje. Przypisanie parametrowi wartości null pozwala na wyświetlenie zagnieżdżeń bez żadnych ograniczeń.

Gdybyśmy mu nadali na przykład wartość 1, efekt byłby następujący:

console.dir - depth 1 - Node
Node (13.13.0)

Nie mielibyśmy już dostępu do obiektów w tablicy employees, ponieważ jest to kolejny poziom zagnieżdżenia.

Czy console.dir może nam się przydać również w przeglądarce?

Owszem, console.dir może ułatwić nam pracę z dokumentem HTML. Kiedy chcemy wyświetlić na przykład obiekt document.body za pomocą console.log, to dostaniemy niezbyt wygodny kawałek HTML, natomiast jeśli to samo zrobimy za pomocą console.dir, dostaniemy reprezentację HTML w postaci obiektu z właściwościami.

console.dir - Chrome
Chrome (83.0.4103.97)

Czy to znaczy, że mam już nigdy nie używać console.log?

Oczywiście, że nie. Tak naprawdę console.log jest bardzo użytecznym narzędziem do debuggowania JavaScriptu przydatnym zarówno w pracy z aplikacjami przeglądarkowymi, jak i konsolowymi/serwerowymi. Świetnie się przy tym sprawdza – zwłaszcza przy mniej skomplikowanych obiektach lub przy wartościach takiego typu jak string czy number.

Jednak najważniejsze, to pamiętać, że na tej jednej komendzie świat się nie kończy i obiekt console ma nam dużo więcej do zaoferowania, niż tylko to narzędzie.

Na koniec dodam jeszcze, że console.log również pozwoliłoby nam na podobne rzeczy jak console.table czy console.dir.

Jeśli uruchomimy kod:

console.log - stringify - Chrome
Chrome (83.0.4103.97)
console.log - stringify - Firefox
Firefox (77.0.1)
console log - stringify - Node
Node (13.13.0)

Zatem możemy porównywać obiekty przed i po zmianach również za pomocą console.log tylko musimy pamiętać o użyciu JSON.stringify, co jednak wymaga od nas nieco więcej pisania;)

Jak widać, w Node znowu nie widzimy wszystkich zagnieżdżeń, co może nam utrudnić debuggowanie. Wcześniej radziliśmy sobie z tym wywołując:

Tymczasem takie wywołanie jest równoważne z:

Wykorzystujemy tutaj pakiet util dostepny w Node. Efekt będzie następujący:

console.log - util - Node
Node (13.13.0)

Jak widać jest sporo różnych sposobów na debuggowanie JavaScriptu czy to w przeglądarce czy w konsoli. A jakie są Wasze ulubione sposoby?

Dodatki

Testowe dane, jakich użyłam do stworzenia tego przykładu zostały utworzone za pomocą bardzo fajnego narzędzia do generowania danych w formacie JSON: JSON Generator. Pewnie jeszcze napiszę o nim więcej w najbliższym czasie.

Z kolei te testowe dane oraz wszystkie operacje jaki na nich były tutaj pokazane znajdziecie na specjalnie przygotowanym do tego celu CodeSandbox.

Edit console.log alternatives

You might also like