C# vs C/C++ – część 1 (maskowanie znaków specjalnych w stringu)

Jako że w C/C++ pisałam dużo więcej niż w C# do tej pory i choć były to zamierzchłe czasy a programy niekomercyjne to jednak bardzo ciekawią mnie różnice między tymi dwoma językami. Generalnie lubię mieć punkt odniesienia w postaci jakiegoś języka, który znam i móc sobie do niego porównać to z czym mam do czynienia. Interesują mnie takie drobne niuanse typu – w tym języku tak, a w tamtym inaczej. Wiedza o nich przydaje się również, gdy potrzebujemy szybko napisać coś w języku do którego nie jesteśmy przyzwyczajeni. Ja na przykład pisząc na co dzień w PHP często łapałam się na pisaniu znaku dolara przed zmiennymi w C++ i uparcie zapominałam o typach;) Takie przykłady można by mnożyć, ja tymczasem mam zamiar mnożyć tutaj drobne różnice między C/C++ i C# z uwagi na fakt, że właśnie mam szansę na dobre z C# się zabrać. Podejrzewam więc, że notka ta będzie pierwszą z takiego cyklu.

Pierwsza nowa dla mnie rzecz jaka spodobała mi się w C# to możliwość uniknięcia maskowania znaków specjalnych w stringach. W C/C++ string, który zawiera znaki specjalne (backslash, nowa linia) musi jednocześnie zawierać też znaki maskujące – backslash.

Przykładowo:

cout << "Przykład na użycie escape'owania: C:\\Folder1\\Folder2\\file1.txt";

Żeby móc wyświetlić backslash w środku tego stringa musieliśmy go zamaskować.
Tymczasem w C# wystarczyłoby dodać przed stringiem znak małpki - @.

Przykładowo:

Console.Writeline(@"Przykład na użycie escape'owania: C:\Folder1\Folder2\file1.txt");

Rozwiązanie zastosowane w C# jest bardzo wygodne, ponieważ sprawia, że nie musimy się martwić o to, co zawiera dany string:)

You might also like