Xamarin Forms – początek przygody

Chciałam, to mam – początek przygód z Xamarin Forms.

Takimi oto wyjątkiem zaatakowało mnie ostatnio Visual Studio. Jak widać na screenshocie wyjątek pojawia się na zakomentowanym kodzie. Zakomentowałam go, by sprawdzić co jest nie tak z tą funkcją, bo wyjątek pojawiał się już wcześniej, mimo, że błąd, który go powodował naprawiłam chwilę temu.

Null Reference Exception

Następnym krokiem było usunięcie tego kodu, przestawienie kolejności funkcji itp. Niestety wyglądało na to, że wyjątek uczepił się jak rzep 46ej linijki i nijak nie chciał zniknąć.

Powód: otóż Xamarin Forms w Visual Studio zdarza się usunięcie jakiegoś projektu w danej solucji z listy budowanych. Listę projektów w naszej solucji wraz z informacją czy mają być budowanie czy nie mamy dostępną pod prawym kliknięciem na solucji -> Properties -> Configuration Properties. Jest tam m.in. checkbox “Build”. Jak się okazuje w Xamarin Forms, ten checkbox bywa czasem samoczynnie (nie udało mi się do tej pory ustalić czy jest jakiś konkretny tego powód) odznaczany.

Tak właśnie się stało, gdy budowałam projekt z którego pochodzi powyższy screen. Wyskoczył mi wyjątek, poprawiłam go, następnie checkbox “Build” się odznaczył i solucja ciągle miała w pamięci stary kod a więc czego bym nie robiła nic się nie zmieniało.

Zatem zasada numer 1 Xamarin Forms: Sprawdzać czy wszystkie projektu w solucji mają zaznaczony checkbox “Build”.

You might also like