Boiling Frogs 2022 – znów offline

BoilingFrogs-2022

Fantastycznie było kolejny raz udać się na konferencję Boiling Frogs do Wrocławia 19 marca. I to na dodatek offline!

Jak zawsze trudno było wybrać prelekcje

Było dużo fantastycznych tematów na każdej ze ścieżek.

Konferencję otworzyła prezentacja Tomka Kaczmarzyka pt. “Wszechobecne idiomy”. Było to dobre przypomnienie, że wszystkie nazwy, które sobie co jakiś czas wymyślamy są najczęściej czymś co już było dawno temu, tylko teraz na nowo to nazwaliśmy.

Nie bądź dinozaurem ?

Takie było przesłanie prelekcji Krzysztofa Rakowskiego i Pawła Rekowskiego pt. “Rozwijasz się czy zwiijasz? Nie stań się IT-dinozaurem”.

Wypalenie zawodowe ?

Ten ważny temat poruszyła Ola Kunysz w lightning talku pt. “Nie wypalaj się!”. Jest to bardzo poważny temat i dobrze, że mówi się o nim coraz więcej. Trzymam kciuki za to, by powstała cała prezentacja na ten temat. Na pewno przyda się wielu osobom. Trzeba jednak pamiętać, że to, co czasem bierzemy za wypalenie zawodowe może być również efektem znużenia wykonywaną pracą.

Lesson Learned ?

Fajnie było posłuchać Bartka Glaca w prezentacji pt. “5 lekcji z budowania własnego produktu. Czyli jak wydaliśmy pół miliona i rok developmentu nie odnosząc rynkowego sukcesu”. Bardzo fajna historia o tworzeniu własnego produktu niestety w dość niesprzyjającym momencie i w nie do końca przemyślany sposób. Prezentacja bardzo przydatna dla każdego, kto myśli o swoim produkcie i chciałby wiedzieć, jakich błędów uniknąć.

Poprawianie wydajności ?

To temat prezentacji Jarka Pałki pt. “Wydajność: poza horyzont zdarzeń”. Było w niej mnóstwo porad na temat tego, jak analizować to, co się dzieje w naszej aplikacji. Jarek podał wiele przykładów i użytecznych pomysłów. Najważniejsze jednak jest to, że w każdej firmie/projekcie schemat postępowania może być nieco inny i trzeba opracować własny algorytmy poszukiwania przyczyny problemu. Jeśli będziemy go mieć, szybciej będziemy w stanie problem rozwiązać, ponieważ nie będziemy musieli w sytuacji stresowej zastanawiać się “Co robić, co robić”. Schemat działania będzie gotowy.

Był też Javacles ??

To bohater prezentacji Tomka Dubikowskiego pt. “Porzućcie wszelką nadzieję, wy którzy tu wchodzicie”, który próbuje pokonywać przeciwności losu programisty. Tutaj mamy fantastyczną – dosłownie i w przenośni historię herosa, który wreszcie zaczyna swoją wymarzoną karierę jako programista. Niestety, o ile wcześniej jawiła się ona jako raj, w rzeczywistości okazuje się, że w kółko musi walczyć z przeszkodami. Meduzą, której wężowe, ciągle poruszające się włosy symbolizują “spaghetti code” podobnie nieuchwytny i podobnie kąsający. Kolejną przeszkodą jest hydra symbolizująca wielką, monolityczną aplikację. Ucięcie jednej jej głowy/części, powoduje że wyrastają następne. Walka bez końca! Nie będę opowiadać dalej, żeby nie psuć Wam przedniej zabawy jaką jest oglądanie prezentacji Tomka. Świetnie przygotowana graficznie, opowiedziana z pozytywną energią. Polecam!

Jednym słowem

Cieszę się, że Organizatorom pandemia nie odebrała energii do działania i kolejny raz zorganizowali nam tak świętną konferencję.

Relacje z poprzednich edycji Boiling Frogs znajdziecie tutaj:

Boiling Frogs 2020

Boiling Frogs 2019

Boiling Frogs 2018

Boiling Frogs 2017

Boiling Frogs 2016

You might also like