Shopping Advisor – Wizard #dajsiepoznac

Niedawno w jednym z komentarzy na blogu zaproponowano mi pomysł zrobienia pewnego “wizarda” by zademonstrować użytkownikowi działanie aplikacji i łatwiej go w nią wprowadzić. Początkowo pomysł nie wydał mi się dobry – idea miała polegać na zaproponowaniu użytkownikowi jakiejś założonej z góry grupy produktów na podstawie zainteresowań użytkownika.

Idea ta jednak na tyle utkwiła mi w głowie, że dość szybko przyszedł pomysł jak zrealizować taki przewodnik, tak by był bardziej zgodny z założeniami aplikacji. Nie chciałam z góry zakładać jakiejś grupy produktów jednakowej dla każdego użytkownika. Zależało mi na tym, by od początku aplikacja była jak najbardziej spersonalizowana względem tego kto jej używa.

I tak wymyśliłam coś takiego, by każdy użytkownik na starcie jeśli jeszcze nie ma żadnych produktów dodanych do bazy, musiał podać 5 dowolnych rzeczy, które kupił w ciagu ostatniego tygodnia i kolejne 5 – w ciągu ostatniego miesiąca (innych niż poprzednie 5). Pozwoli mi to, bardzo ale to bardzo zgrubnie, zaproponować mu pewne prognozy na produkty, które wprowadził w ten sposób. Tym samym użytkownik nie będzie miał pustego ekranu prognoz na początku. Z czasem używania prognozy będą się coraz lepiej dopasowywały.

Mimo, że ostatnio miałam zamiar poświęcić się już tylko doskonaleniu aplikacji i dopracowaniu jej, by mogła zostać wrzucona do Google Play, zdecydowałam się zrealizować opisaną funkcjonalność.

Póki co mam zatem dwa wstępne ekrany – bardzo podobne – dla produktów z 7 dni:

7days - Wizard

Dla produktów z 30 dni:

30days - Wizard

Wizualnie jeszcze nie do końca mi się to podoba, ale myślę, że spełni swoje zadanie. Do zrobienia zostało jeszcze obsłużenie tych dwóch formularzy, ponieważ na razie udało mi się zrobić tylko część interfejsu użytkownika.

Nie mam zamiaru zmuszać użytkownika, by ten formularz skrupulatnie wypełnił, ale jeśli tego nie zrobi, aplikacja będzie go do tego zachęcać przynajmniej do momentu dodania czegoś do bazy danych.

You might also like